Vítáme vás po dlouhé době zase u nového článku! Sice už je zkouškové v plném proudu a někdo už má dokonce po zkouškách, ale my si myslíme, že se vám těchto pár tipů bude hodit kdykoli v průběhu studia, ať už je to v dalším zkouškovém anebo se ještě učíte na maturitu, pokud někoho z vás čeká! 🤓

Samozřejmě musíme brát v potaz, že každý studuje jiný obor, takže tyto tipy nemusí na každého z vás platit.  Například studenti medicíny se musí učit spoustu věcí nazpaměť a u některých technických oborů jde spíše o praktickou dovednost.

Lucka

U nás dvou je velmi patrný rozdíl v přistupu k učení. Zatímco já si radši učení rozvrhnu na delší dobu a nerada se učím pod tlakem, Honza na druhou stranu má rád všechno rychle za sebou a nechá se motivovat stresem a časovým tlakem. Což já naprosto nechápu, protože bych se z toho asi brzo zbláznila 😀

Správná příprava na zkoušky začíná již během semestru. Pokud máte dobrého přednášejícího, je rozhodně super chodit na přednášky, protože se potom nemusíte učit tolik doma. A navíc za krátkou dobu pochopíte i tu látku, u níž byste sami strávili věčnost. 

Pokud máte z předmětu i cvičení, neberte to tak, že si tam tu hodinu jen odsedíte a potom můžete jít domů. Buďte aktivní, ptejte se, připravujte se dopředu a snažte se všechno pochopit hned ve škole, když máte možnost, a ne až večer před zkouškou 😄 Ještě jednou, opravdu se nestyďte ptát, když nevíte, o čem je řeč. Cvičící vás nebude mít za debila, ale zapamatuje si vás v dobrém světle, protože vidí, že máte opravdu zájem. 

Až dojde na věc a máte před sebou zkouškové, doporučuju udělat si plán. Začněte dřív, než je to úplně nutné, abyste se potom nestresovali z toho, že nestíháte. Spočítejte si, kolik máte přesně dnů na naučení jednoho předmětu, kolik učení a udělejte si plán, co se musíte stihnout naučit za jeden den. A potom už jenom postupujete podle plánu. Já si ráda učení rozdělím na menší celky, zapíšu do diáře to do list a pak už jenom odškrtávám, co mám hotové a motivuje mě to k lepšímu výkonu. Také bych doporučila se den nebo dva před zkouškou podívat na zadání testůz minulých let, pokud máte tu možnost. Třeba naše škola hodně využívá stránku „matroš“, kde najdete jak prezentace z přednášek, tak zápisky nebo již zmíněná zadání z minulých let.

Ještě než začnete s učením, připravte si veškeré materiály, ze kterých se chcete učit. Je to o hodně jednodušší, než v průběhu učení zjistit, že vám chybí zápisky z poloviny přednášek a pak je shánět po všech čertech 😁 Samozřejmě vám také nesmí chybět potřebné psací potřeby, fixky, zvýrazňovače a volné papíry, pokud byste si potřebovali dělat výpisky.

Myslím, že nikdo z nás se nechce učit buď ve vytopené místnosti anebo v totální ledárně 😀 Proto si přizpůsobte svoje učící prostředí, abyste si cítili co nejlépe. Také je dobré si předtím uklidit, abyste nepociťovali žádný rušící element (např. nutkavou chuť uklízet v rámci prokrastinace 🤨). Připravte si dostatek tekutin, vodu, čaj, kafe, podle libosti. Prostě dělejte všechno proto, aby vám učení utíkalo a abyste se cítili co nejvíc příjemně (samozřejmě v rámci možností  😄)

Určitě není dobré se učit celý den vtahu, to by bylo opravdu neefektivní. Dávejte si pravidelné přestávky, běžte si zacvičit, projít se, proběhnout se, prostě mějte nějaký ten pohyb, ať z toho nezblbnete. Dělejte si také přestávky na jídlo, přece se nebudete učit hladoví! 😌 A nezahánějte hlad nějakýma tyčinkama s velkým obsahem cukru, protože rychlé cukry vás proberou jen na chvilku a za půl hodinky máte zase hlad. Také bych si vyvarovala extra těžkým jídlům, protože pak budete jen unavení a šli byste radši spát než se učit. Nesnažte se zpřeházet celý svůj režim jen kvůli učení a hlavně se neučte v noci na úkor spánku! Tělo potřebuje spáneka pokud jej budete šidit, také se vám tak odmění v podobě únavy a neschopnosti se něco naučit. Říká se, že nejlepší spánek je ten v noci, takže přes den učit, v noci odpočívat 😀

Podtrhávat, zvýrazňovat a všemožně vybarvovat! Aneb studenti s fotografickou pamětí mě určitě chápou 😁Já osobně bych se bez toho nic nenaučila a jakmile nemám po ruce svoje oblíbené barvičky, prostě to nejde! Já jsem hlavně věrná značce Stabilo a z papírnictví nikdy neodcházím alespoň bez jedné fixky nebo zvýrazňovačů v mých oblíbených pastelových barvách 🎨

Během učení také rozhoduje, jestli se rádi učíte s hudbouanebo naopak potřebujete naprosté ticho. U mě je to trošku složitější 😆 Když se začínám učit, pouštím si písničky, ale když jde naopak do tuhého a zbývají mi třeba dva dny do zkoušky, tak potřebuju absolutní ticho. Taky nemám ráda, když mi do učení někdo kafrá, takže než se jdu učit, tak všechny okolo upozorním, že teď nechci být rušená a pokud mi někdo něco chce, že to určitě počká. Popřípadě je kdyžtak ignoruju a na nic nereaguju 😄😄


Honza

Určitě si myslím, že Lucka má o dost lepší přistup k učení než já. Nejdříve bych rád řekl, že můj největší problém je prokrastinace. Máte se učit na zkoušku, ale řeknete si, kouknu ještě na jeden díl seriálu a pak se jdu učit. O dvě hodiny později jste už o dva díly dále, ale chuť se učit se jaksi stále nedostavila. Jediné, co se dostavilo, je stres, že máte zase méně času na učení a promrhali jste ho. Teď jak se učit, když máte takový problém?

Osobně se snažím dobu učení co nejvíce zkrátit, dalo by se říct, že se nechávám motivovat stresem😁Vzhledem k mé povaze není pro mě myslitelné, abych se učil intenzivně déle než pár dní. Proto se snažím si na každou zkoušku nechat cca 2-3 dny, ve kterých se opravdu „drtím“ 😅 Čím déle bych se učil, tím menší bych k tomu měl chuť a motivaci. Určitě je pro mě lákavější vyhlídka pár dnů intenzivnějšího učení, než u učení strávený týden. 

Když už jsem odhodlaný se učit, rozhodně mám rád klidné prostředí. Pokud se ale chci učit ve škole (například v knihovně), doporučuji sluchátka s nějakou relaxační hudbou, která vás izoluje od hluku a navodí příjemnou atmosféru. Rozhodně doporučuji mít vytvořený nějaký playlist, protože každé hledání nové písničky nebo překliknutí na jinou pravděpodobně vyústí v to, že strávíte dalších 10-15 minut s mobilem v ruce. Samozřejmě jak Lucka psala výše je důležité mít pití kolem sebe a například nachystané nějaké ovoce, lepší u učení zobat kousky ovoce než čokolády 😁Co se týče doby učení, doporučuji 20-30 minut, podle toho jak vám to vyhovuje a potom krátká pětiminutová pauza a takhle několikrát po sobě opakovat a potom si klidně dát hodinku pauzu.

Taky je super bojovat proti prokrastinaci různými to-do listy a plány. V létě je pro mě největší motivací dovolená. To znamená, že si řeknu, že pokud udělám brzo zkoušky, budu moct jet k moři na dovolenou. V okamžiku, kdy motivace do učení klesá, otevřu nějakou stránku cestovky a dívám se kam bychom mohli jet 😁. Motivace se pak zase zvýší.

Doufáme, že se vám naše tipy líbí a přejeme hodně štěstí při studiu!

Share: