Něco málo o Telči

Minulý víkend jsme se i přes ne příliš dobré počasí vypravili na delší dobu plánovanou návštěvu Telče. Telč je město na Vysočině kousek od Jihlavy a má asi 5300 obyvatel, nic moc co? Zdání ovšem může klamat. Celé centrum Telče je historickou památkou UNESCO a opodál stojí kostel a zámek. Abychom učinili historii zadost, tak Telč byla podle místní pověsti založena roku 1099, ale první písemná zmínka pochází z roku 1315. Městu vládlo mnoho pánů, ale dva z nich jsou nejvýznamější. Prvním je Oldřich III. z Hradce, který nechal město opevnit a postavil hrad a kostel. Druhým pánem byl Zachariáš z Hradce, který přestavěl původní hrad na zámek, tak, jak jej můžeme vidět dnes. Tomuto pánovi je v zámku věnována velká pozornost.

Co jsme tu podnikli?

Do Telče jsme jeli autem a s parkováním tu nebyl problém. Náš výlet jsme začali procházkou po náměstí s historickými domy. K vidění je jich opravdu hodně a také je tu krásná kašna, morový sloup a starý kostel.

Kavárna U nás doma

Hned další místo, které jsme navštívili byla (nečekaně) kavárna s názvem U nás doma. Tuto kavárnu jsme již navštívili pár roků zpět, a to ve Slavonicích, kde jsme jí byli naprosto nadšeni. Když jsme tam ale byli v Telči, velmi nás zklamala. Obsluha byla nepříjemná a vypadalo to, že je velmi obtěžovalo nás obsloužit. Dortík, který jsme si dali, ušel, ale káva byla podprůměrná. V jejich jídelním lístků nabízí mnoho druhů kávy, avšak realita je taková, že na mlýnku používají jen jeden druh. V dnešní době byste si mysleli, že WC je v kavárnách naprostou samozřejmostí, ale tady asi poněkud zaspali dobu. Posezení s výhledem na náměstí je sice moc hezké, ale při příští návštěvě dáme přednost něčemu jinému.

Prohlídka zámku

Po krátkém občerstvení jsme se rozhodli jít na prohlídku do místního proslulého renesančního zámku. Ten byl původně gotický hrad, ale za vlády Zachariáše z Hradce byl přeměněn na zámek, čímž se zmíněný Zachariáš inspiroval v Itálii, kde se účastnil výpravy českých velmožů. Přestavba telčského hradu probíhala ve dvou etapách pod vedením italských mistrů. V některých interiérech se zachovaly starší takzvané sklípkové klenby s původní dekorativní výzdobou pocházející od Leopolda Esterreichera z nedalekých Slavonic. Nejnáročnější renesanční úprava zámku proběhla v roce 1553, kdy se Zachariáš oženil s Kateřinou z Valdštejna.

Prohlídka se nám velmi líbila, i když paní průvodkyně byla poněkud znuděná. Poté, co se na začátku prohlídky dostavila, se s dvěma mladými Asiatkami snažila řešit posunutí jejich dalšího prohlídkového okruhu na 16:30. Paní jim vzala vstupenku a na ni napsala čas, na který se měly dostavit. Když jim vstupenku vracela, řekla: „Na další okruh půjdete v 16:30.“ Slečny se nechápavě usmály a zavrtěly hlavou. Paní, to tedy zkusila znovu a velmi důrazně artikulovala a prohlásila: „Š-e-s-t-n-á-c-t t-ř-i-c-e-t!“ To už jsme ale nevydrželi a vybuchli smíchy. Dvě dívky zase s lehkým úsměvem hlavou zavrtěly a řekly: „I don’t understand.“ Načež paní podmračeně odpověděla: „Nerozumím!“ Poté na sebe chvilku koukaly a slečnám zřejmě došlo, co se paní snaží říct. Takhle tedy vypadá provádění na mezinárodních významných památkách, kde je nejméně polovina návštěvníků cizinci 🙂

Věž svatého Jakuba

Po prohlídce zámku jsme se vydali na sousedící věž. Cesta nahoru byla sice krušná, ale ten výhled stál za to! Můžete z ní vidět celé centrum Telče jako na dlani.

Hotel a Café Telč

Návštěvu Telče jsme zakončili kávou a zákuskem v Hotel a Café Telč. Káva zde byla opravdu výborná. Tento podnik můžeme s klidným svědomím doporučit.

Celkové dojmy?

Telč je opravdu krásné město, nejvíce se nám líbil zdejší zámek a krásný výhled z věže svatého Jakuba. Rozhodně navštivte i nádherný zámecký park, který je jak stvořený na procházky.  V letních měsících bývají většinou k zapůjčení lodičky na rybníku pod zámkem, ale jelikož bylo spíše nepříznivé počasí, museli jsme tuto atrakci bohužel oželit.

Pokud plánujete celodenní návštěvu, dobrou restauraci vám bohužel nedoporučíme, protože jsme zde byli pouze na odpolední výlet.

Doufáme, že se vám dnešní článek líbil a budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o vaše zážitky a oblíbená místa v Telči.

Honza a Lucka ❤️

Share: